doku doku
121
BLOG

Kara a zadośćuczynienie

doku doku Polityka Obserwuj notkę 0

Budując państwo prawa podzielimy kodeksy i prawa na różne grupy.

1. Wszystkie kary będzie definiował powszechny kodeks karny.

2. Prawa niezagrożone karą zdefiniowane będą przez inne powszechne kodeksy praw.

3. Przywileje niebędące prawami będą zdefiniowane w kodeksach pomocniczych.

Oczywiście w rozumieniu potocznym rodzice mogą "karać" dzieci prywatnie, przełożeni mogą "karać" podwładnych służbowo, sądy koleżeńskie mogą "karać" z kodeksów honorowych... ale dalej skupimy się już wyłącznie na karaniu przez sądy .

Obywatel może zostać ukarany wtedy i tylko wtedy, gdy złamie prawo z kodeksu karnego . Kto złamie tylko inne prawo, może być co najwyżej zmuszony przez sąd do zadośćuczynienia poszkodowanemu.

Odebranie przywileju nie jest karą i nie może być przez państwo prawa stosowane jako kara. Przywilej traci się wskutek utraty cechy, będącej  przyczyną przywileju, np.: kaleka uzdrowiony traci przywilej miejsca dla niepełnosprawnych; okaleczony kierowca traci prawo jazdy; ukarany urzędnik państwowy traci status urzędnika.

Karą jest zgodne z prawem naruszenie przez sąd prawa podmiotu wskutek bezprawnego naruszenia prawa podmiotu opisanego w kodeksie karnym. Kary mogą być trzech rodzajów (zgodnie z podziałem na prawa podstawowe):

Naruszenie przez sąd Prawa do Własności, czyli grzywna

Naruszenie przez sąd Prawa do Równości, czyli nadzór

Naruszenie przez sąd Prawa do Wolności, czyli izolacja

Warto zauważyć, że naruszenie przez sąd Prawa do Solidarności nie jest możliwe, gdyż jak to opisałem w innej notce, trzy pierwsze prawa odnoszą się do podmiotu bezpośrednio, zaś Prawo do Solidarności dotyczy zawsze innych podmiotów - jakiekolwiek ograniczenie szacunku dla Godności nie byłoby ukaraniem winnego, ale innych podmiotów.

Sąd może ukaranego zmusić do zadośćuczynienia, nie wolno jednak obowiązku zadośćuczynienia zamienić na karę. Jeżeli sąd ma trudności z egzekucją zadośćuczynienia, to zasądza w zamian dwa podobne zadośćuczynienia: państwo musi zadośćuczynić poszkodowanemu, a winny zadośćuczynić państwu. Zadośćuczynienie nie może być darowane, prawo łaski dotyczy tylko kar.

Aby państwo zawsze otrzymało należne zadośćuczynienie w budżecie państwa musi istnieć jawna pozycja po stronie dochodów - ubezpieczenie OC dla wszystkich, a nie tylko dla kierowców. 

doku
O mnie doku

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka