doku doku
91
BLOG

Wolny rynek

doku doku Polityka Obserwuj notkę 0

Wolny rynek jest jak sport, który dla potrzeb tego wywodu rozumieć należy, jako rywalizację fair, czyli rywalizacje sportową. I jak w każdym sporcie, wygrywają często gracze nieuczciwi - niezłapani na dopingu, nieprzyłapani na faulu... Nasz program, to program walki z rywalizacją niesportową w gospodarce.

Szkoda, że rynek fair został nazwany "wolnym rynkiem". To tak, jakby sport nazwać "wolną rywalizacją". Jednak fakty, gdy je zrozumieć, mówią jasno, że sport nie jest "wolną amerykanką" - nie jest rywalizacją, gdzie wszystkie chwyty w każdej dyscyplinie są dozwolone. Sport jest, z definicji, rywalizacją fair - zgodną z przepisami. Podobnie wolny rynek jest rynkiem, na którym obowiązują zasady gry fair, tzw. zasady wolnorynkowe.

Źródłem nazwy "wolny rynek" jest idea, że wolność jest możliwa tylko wtedy, gdy nie ma zagrożenia. A więc wolny rynek to rynek wolny od zagrożeń ze strony nieuczciwych graczy. Niestety niektórym ludziom wolność kojarzy się z tym, że wszystko wolno - nie potrafią skojarzyć, że jeśli wolno łamać prawo, to znaczy, że nie ma wolności, tylko niewola. 

Oto najważniejsze zasady wolnego rynku:

1. Stałość przepisów w perspektywie inwestycyjnej - np. niektóre prawa własności muszą być niezmienne w perspektywie kilku pokoleń, bo inaczej kwestie dziedziczenia mogą wykorzystać inicjatorzy zmian, ale np. przepisy podatkowe wystarczy ustabilizować na poziomie kilku-kilkunastu lat.

2. Dostęp do informacji - wszyscy gracze mają dostęp do tych samych źródeł informacji, a jeśli nie, to gracze uprzywilejowani (np. decydenci) są z gry wykluczeni (chyba, że obstawiają fuksa).

3. Jawność kredytu - każda inwestycja musi pochodzić z kapitału własnego lub z kredytu.

4. Ochrona własności - np.: znaku towarowego, nazwy, prawa dziedziczenia, udziałów.

5. Legalność - np. zakaz szpiegowania i plagiowania; prawomocność umów, ściganie przestępców, ochrona rynku (przed wplywami pozarynkowymi - rozszerzenie zakazu prania "brudnych" pieniędzy i zakazu sprzedaży "brudnych" towarów).

6. Wolne ceny - np. zakaz monopolu.

7. Wartość dodana i amortyzacja - np. zakaz spekulacji, ukrywania daty produkcji, zawyżania marży.

8. Zakaz bojkotu i dyskryminacji, w tym zakaz tworzenia karteli.

9. Wartość pierwotna - np. zakaz dumpingu, ceny zasobów naturalnych wg kosztów rekultywacji.

10. Wolny handel - np. zakaz reglamentacji.

11. Wolność wyboru - np. wolność wyboru partnera, towaru w sklepie

12. Równość podatkowa - np. zakaz akcyzy, dostęp władz do informacji o dochodach.

13. Równe szanse - np. zakaz subwencjonowania graczy, jawność i sprawiedliwość kryteriów dotacji, zakaz faworyzowania ulgami czy zwolnieniami.

14. Zakaz clenia.

15. itd.

doku
O mnie doku

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka