doku doku
132
BLOG

Jeszcze o Konstytucji

doku doku Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Wcześniej pisałem już o tym, że dobra Konstytucja musi mieć część niezmienną: o prawach człowieka i o paremiach prawniczych. Teraz rozwinę ten wątek, bo zauważyłem jeszcze trzeci temat - regulamin wewnętrzny parlamentu zawierający kryteria legalności i zasady wchodzenia w życie nowych ustaw.

Polska po raz drugi przejdzie do historii. Pierwszy raz w 1989 r. jako pierwszy kraj w historii, który obalił okupacyjny reżim przeważających sił wroga bez jednego wystrzału. W 2017 przejdziemy do historii jako kraj, który po raz pierwszy obalił dotychczas obowiązujący na świecie model demokracji bez łamania praw człowieka, bez zmieniania Konstytucji i bez wprowadzania dyktatury - za pomocą samych wewnętrznych sprzeczności i absurdów. Wystarczy uchwalać przez parlament nielegalne prawo w sposób sprzeczny z prawem i wewnętrznymi regulaminami parlamentu. Wyroki sądów będą zgodne ze starym legalnym prawem, a rząd ich nie będzie uznawał, bo będą sprzeczne z obowiązującym prawem nielegalnym. Najgorzej będą mieli policjanci - z jednej strony obowiązek egzekwowania wyroków i nakazów sądów, z drugiej - zadania wyznaczane przez prokuraturę. Albo dylemat - ochraniać legalną (policjanci przecież znają prawo) demonstrację czy przepędzić demonstrantów, bo urzędnicy każą ją rozpędzić na podstawie nowej, nielegalnej ustawy.

Aby prawo samo siebie nie mogło unieważnić, musi być w Konstytucji zapisane trwale, jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nowe prawo mogło zastąpić prawo obowiązujące, np.: "musi istnieć zapis filmowy i protokół z głosowania, w formie umowy wielostronnej, podpisanej przez każdą ze stron". Chodzi mi o najprostsze zasady profesjonalizmu, jak np. notatka ze spotkania, która staje się wiarygodna, gdy każdy uczestnik spotkania zgodzi się z jej treścią. Nie można "uzgodnić" treści takiej notatki większością glosów. Jeżeli jeden z uczestników usłyszał coś innego niż wszyscy, to w notatce musi być zapisane zarówno to, co usłyszeli prawie wszyscy, jak też to, co on usłyszał.

doku
O mnie doku

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka