doku doku
206
BLOG

Gdy zdrajca przysięga drugi raz...

doku doku Wychowanie Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Z pewnym zdziwieniem obserwuję debatę na temat zdrady i wybaczania zdrajcom. Chodzi oczywiście o prawdziwych zdrajców, a więc ludzi, którzy złożyli uroczystą i formalnie poprawną przysięgę, a przysięga została przyjęta i uznana za prawomocną. Dla ścisłości dyskusji, żeby zabezpieczyć się przed kontrowersjami wynikającymi z różnorodności przypadków,  wykluczymy ludzi, którzy nie składali przysięgi, ale domniemywa się o nich, że są równie silnie zobowiązani jak ci, co przysięgali. Zwykle zakładamy, że obywatel, który nigdy nie przysięgał, także jest zobowiązany do obrony ojczyzny, jak ten, który przysięgał podczas służby, immatrykulacji czy innej inicjacji. Na potrzeby tej dyskusji "zdrajcą" nazwiemy tylko tego, kto przysiągł i złamał przysięgę.

Najpierw warto sobie przypomnieć i jasno powiedzieć, że przysięga jest czymś innym niż umowa, a dokładniej - jest szczególnym rodzajem umowy. Nie każda umowa jest przysięgą. Przykładowo umowę dwustronną, strony umawiające się mogą rozwiązać, w zasadzie, kiedy chcą, bez konieczności tłumaczenia się niezainteresowanym stronom trzecim. Z przysięgi można zwolnić stronę przysięgającą - tylko w liczbie pojedynczej. "Przysięgam" jest jednostronnym podmiotowym zobowiązaniem, a nie dwustronnym porozumieniem.

Przykładem przysięgi jest przysięga małżeńska. Dlatego zmodyfikujemy prawo rozwodowe, aby było jasne, kto został uznany za zdrajcę. Prawo będzie dopuszczać tylko trzy przypadki rozwodu: 1. Zwolnienie z przysięgi z powodu siły wyższej (bez winy). 2. Zwolnienie z przysięgi z powodu zdrady (winna jednostronna). 3. Rozwód bez zwolnienia z przysięgi (wina obustronna).

1. Siła "wyższa" nie ma oczywiście nic wspólnego z religią. To może być tylko: nierozpoznana przed ślubem bezpłodność (ale zatajenie bezpłodności to już zdrada) lub odnalezienie się małżonka uznanego za zmarłego. Po rozwodzie z powodu siły wyższej rozwodnik nie może być w żaden sposób szykanowany, poniżany ani dyskryminowany z powodu rozwodu (ksiądz też będzie karany).

2. Osoba zdradzona nie może być w żaden sposób szykanowana, poniżana ani dyskryminowana z powodu rozwodu.  Zdrajcy naturalnie to nie dotyczy. Zdrajca nie ma prawa drugi raz złożyć przysięgi, a tymczasem jego zdradzona ofiara może bez problemu po raz drugi wejść w związek małżeński. Prawo precyzyjnie określa warunki które musi spełnić zdrajca, aby mógł zostać zwolniony z przysięgi i odzyskać prawo do przysięgania. Te warunki określę w dalszej części notki.

3.  Obie strony zostają ogłoszone jako zdrajcy, więc żadna z nich na razie nie ma prawa do zawarcia kolejnego małżeństwa. Obie strony są jednocześnie ofiarami, więc mają prawo do zadośćuczynienia.

Jak odpokutować zdradę i uzyskać zwolnienie z przysięgi? 

Alimenty. Zdrajca musi gorliwie płacić alimenty. Nawet w przypadku obopólnej zdrady i nieposiadania dzieci ustala się alimenty na podstawie stanu majątkowego z dnia ślubu. Jeżeli nie ma dodatkowych przesłanek alimenty wynoszą połowę różnicy między ich dochodami w dniu ślubu. Jeżeli opieka nad dziećmi zostanie powierzona osobom trzecim, obydwoje muszą płacić alimenty proporcjonalnie do ich bieżących dochodów.

Zadośćuczynienie. Zdrajca musi zadośćuczynić za brak opieki podczas choroby, jeśli choroba była przyczyną rozwodu. Za niewierność zdrajca musi zwrócić ofierze wartość wszystkich dóbr, jakie zdrajca przekazał swoim cudzołożnikom. Oczywiście, to nie wszystko, inne zadośćuczynienia też muszą być dopełnione.

Zwolnienie z przysięgi. Ofiara (każda z ofiar) musi zwolnić zdrajcę z przysięgi. Warto zauważyć, że nie jest to warunek wystarczający. Zwolnienie z przysięgi nie może być uznane, jeśli alimenty nie są płacone gorliwie przynajmniej przez 2 lata (? - do dyskusji). Zwolnienie z przysięgi nie może być uznane, jeśli nie wszystkie zadośćuczynienia zostały dopełnione. Jeżeli zadośćuczynienie obejmuje dzieci ofiary, to każde z tych dzieci musi zwolnić zdrajcę z przysięgi osobnym oświadczeniem woli (przy pomocy opiekunów).

Analogicznie prawo powinno traktować każdą przysięgę. Np. dezerter musi zostać ogłoszony zdrajcą i utracić wszystkie prawa nabyty w wyniku przysięgi. Musi sobie pokutą i zasługą zasłużyć na ponowne przyjęcie do wojska. Lekarz zdrajca będzie musiał przepracować sporo lat jako salowa i pielęgniarka, żeby zasłużyć na prawo do ponowienia przysięgi.

doku
O mnie doku

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo